Prezes Elektrix Andrzej Wilamowski

Prezes Elektrix - Andrzej Wilamowski

Prezes Elektrix

Andrzej Wilamowski - Prezes Zarządu Elektrix

Notka - Andrzej Wilamowski jak płacić mniej za prąd.

Elektrix to jedna z największych w Polsce firm sprzedających energię i gaz prywatnym odbiorcom. Nie tylko nad Wisłą, ale również zagranicą. Andrzej Wilamowski, prezes i założyciel firmy Elektrix twierdzi, że zwykli ludzie nie muszą słono płacić za energię elektryczną.

Co rząd powienien zrobić, aby ceny energii zaczęły spadać?

Jest kilka propozycji rozwiązań. Można:
• Zamknąć lub sprzedać/sprywatyzować nierentowne kopalnie, zamiast obciążać energetykę ich nieuzasadnionymi kosztami – polski węgiel to nie jest przedsięwzięcie długoterminowe, bo za trzydzieści lat może go już nie być, a w międzyczasie może być bardzo drogi
• Importować tańszy węgiel z USA, Australii, Rosji i innych źródeł, jednocześnie nie uzależniając się od jednego kierunku
• Kontynuować poszukiwania gazu łupkowego
• Rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych, w tym energię atomową, ograniczać zużycie węgla, który odpowiada za 95% produkcji energii elektrycznej w Polsce, a 50% energii pochodzi z węgla kamiennego – jak najszybciej przestać zatruwać zanieczyszczone spalanym węglem powietrze nad Polską.

Dosyć radykalne rozwiązania, rząd wprowadzając je może podpaść wielu grupom społecznym?

Niestety nie ma innego wyjścia. Musi boleć, dlatego takie rozwiązania trzeba rozłożyć na kilka, kilkanaście lat, żeby jak najmniej bolało. Oczywiście można utrzymywać kopalnie albo za pieniądze publiczne, co jest nie do zaakceptowania ani dla Unii Europejskiej, ani dla polskich podatników, albo ukryć rzeczywiste koszty w rachunku zysków i strat spółek energetycznych, ale wtedy możemy zapomnieć o tańszej energii elektrycznej na długie lata.

W obu przypadkach za niekonkurencyjne koszty wydobycia polskiego węgla zapłacą polscy konsumenci energii, a w dalszej perspektywie, czyli 30-40 lat, uzależnimy polską energetykę od import_u surowców, zamiast ją uniezależnić. Niestety polityka gospodarcza jest wielkim wyzwaniem i musi stawiać sobie wysoko poprzeczkę.

⇐ ELEKTRIX